Co jsou to skokani?

Skokani českého internetu odráží zájem uživatelů o témata, mediální kauzy či aktuální události, které se v daném měsíci staly a uživatelé se snažili o daném tématu zjistit ve Vyhledávání Seznam.cz více informací nebo souvislostí.

Nejedná se o seznam nejhledanějších frází ale o dotazy, které byly v určité období pro lidi nejzajímavější. Jsou to dotazy, které byly v daném období hledány mnohonásobně více, než tomu bylo v předchozím období a zároveň odráží krátkodobý zájem uživatelů internetu o určitá témata, kauzy, produkty atp. Jejich pořadí znázorňuje míru zájmu uživatelů o daný dotaz.

Je možné, že na některé z dotazů bude v aktuální chvíli Vyhledávání Seznamu navracet odlišné výsledky než v době, kdy probíhal reálný zájem o daný dotaz. Výsledky Vyhledávání na Seznam.cz nemusí obsahovat například aktuální zpravodajské informace, které popisují některou z právě vzniklých událostí, o kterou se lidé zajímají.

Sestavování skokanů

Při sestavování reportu pracujeme s jednotlivými dotazy. Agregaci dotazů provádíme jen tehdy, pokud nalezneme takové dotazy, které se liší pouze formou svého zadání. Například dotazy „čoi“, „ČOI“, „coi“ a „česká obchodní inspekce“ vnímáme jako jeden dotaz. Naopak dotazy „Michal David“ a „Michal David životopis“ vnímáme jako dva rozdílné dotazy.

Reporty skokanů

 • Týdenní skokani

  Týdenní skokani představují nejhledanější klíčová slova daného týdne, která byla hledána mnohonásobně více než v předchozím týdnu. Seřazeni jsou sestupně. U každého týdenního skokana je uveden procentuální nárůst hledanosti. U dotazů, které se v předchozím týdnu nehledaly, je místo procenta uveden „absolutní nárůst“.

  Pod každým skokanem je odkaz na článek, kde je možné se o něm dozvědět více informací.

 • Měsíční skokani

  Měsíční skokani znázorňují přehled mnohonásobně více hledaných dotazů za daný měsíc oproti předchozímu měsíci.

  Měsíční skokani jsou rozdělení do různých kategorií. Měsíční skokan se zpravidla nachází pouze v jedné kategorii, výjimkou je však kategorie Zprávy a kauzy. Skokan, který se v této kategorii nachází, může být zároveň i v jiné kategorii.

  U kategorií Praktické dotazy a Volnočasové události se zpravidla skokani každý rok opakují, proto je číslem vpravo uvedeno, jak si skokan oproti loňskému roku vedl – zda si pohoršil, polepšil nebo jestli se loni v daném měsíci vůbec hledal.

 • Měsíční za kraje

  Jedná se o měsíční skokany, kteří jsou rozděleni podle krajů. V tomto reportu je možné porovnat, jak se v jednotlivých krajích liší zájem lidí o určitá témata.

 • Roční skokani

  Roční skokani bilancují trendy ve Vyhledávání za celý rok. Jednotliví skokani jsou stejně jako u měsíčních skokanů rozděleni do kategorií.